kovacic2_950

Leta 1899 se je na Blejski Dobravi rodil Simon Sodja - zadnji Maistrov borec. Sedemnjast let star je bil vpoklican v avstro-ogrsko vojsko in bil na italijanski fronti tudi ranjen. Oktobra leta 1918 se je pridružil borcem za severno mejo in bil najprej v enoti, ki je čuvala karavanški železniški predor v Podrožci ter v Velikovcu in Pliberku - tam je bil tudi ranjen. Na Koroškem je ostal devet mesecev, dokler razmejitvena komisija ni končala dela. Umrl je star 103 leta. Zadnji Maistrov borec od približno 3600 borcev za severno mejo in častni občan Jesenic Simon Sodja, je prejel številna odlikovanja, leta 1999 tudi najvišje državno odlikovanje »zlati častni znak svobode Republike Slovenije«. Z njim je predsednik države simbolično odlikoval Maistrove borce za domoljubna dejanja v bojih za severno mejo ob koncu prve svetovne vojne, ko so položili temelje slovenski državnosti.

produkcija: i-resitve.net